







Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-WH73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7445HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
$953 • Out Of Stock • By Asus
Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-WH73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7445HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) is a Windows Gaming Laptop powered by 7th Gen AMD Ryzen 7 7445HS with 16 GB LPDDR5X RAM and 512 GB SSD. It has a 16 inches IPS display with 144 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU with 6 GB VRAM. It has a 56 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Anti-Glare Display, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$953
Search
Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-WH73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7445HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) price in United States is $953. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7445HS
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-WH73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7… Specs
Group: $800 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Everyday Use
- Thickness: 26.7 mmThick
- 2.2 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7445HS
- 6 x 3.55 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsSmall
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 56 Wh, 4 Cell BatteryGood
Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-WH73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS2US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-WH73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7… Full Specs
General
| Series | TUF Gaming A16 2025 |
| Model | FA607NUG-WH73 |
| Utility | Gaming, Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 355 x 251 x 26.7 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | G-Sync, MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus, Adobe:75.35% |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps), 1 x USB 4 Type-C with support for DisplayPort, Power Delivery, Data speed up to 40 Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720P HD Camera |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | 2 Speaker System |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 7 7445HS |
| Speed | 6 x 3.55 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 7445HS |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 5nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 2.42 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| RAM Slots | 64 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 56 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 280W AC Adapter |
| Battery Details | 56WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
Extra
| Other Features | Trusted Platform Module (Firmware TPM), AI Noise-canceling Technology |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















