

Asus TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL063WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB / 1TB SSD/ Win11 / 6GB RTX4050 Graph)
$1,156.39 • View Prices • By Asus
Asus TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL063WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB / 1TB SSD/ Win11 / 6GB RTX4050 Graph) price in United States starts from $1,156.39.
- Share
$1,156.39
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- AMD Ryzen 7 170
- 16 GB RAM
- 1 TB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
- Backlit Keyboard
Asus TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL063WS Gaming Laptop (AMD Ryzen … Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Gaming
- Thickness: 22.4 mmThick
- 2.2 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- AMD Ryzen 7 170
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsAverage
- 16 GB RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Asus TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL063WS Gaming Laptop (AMD Ryzen … Price History
You can check the price history of Asus TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL063WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB / 1TB SSD/ Win11 / 6GB RTX4050 Graph) below. The current price is $108,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo V15 G5 IRL 83HFA088US-N Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP Envy x360 2-in-1 14-ES101XAZ Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
Asus ROG Strix G16 G614JV-AS74 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Asus TUF Gaming F16 FX607VU-ES51 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Asus TUF Gaming A16 FA607NUQ-RL063WS Gaming Laptop (AMD Ryzen … Full Specs
General
| Series | TUF Gaming A16 |
| Model | FA607NUQ-RL063WS |
| Utility | Everyday Use, Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 354 x 251 x 22.4 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen 7 170 |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 170 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











