


ASUS TUF Gaming A18 2025 Laptop (AMD Ryzen 7 260 Processor/ 16GB/ 2TB SSD/ Win11/ RTX5070 Graph)
$2,083.87 • Coming Soon • By Asus
ASUS TUF Gaming A18 2025 Laptop (AMD Ryzen 7 260 Processor/ 16GB/ 2TB SSD/ Win11/ RTX5070 Graph) price in United States starts from $2,083.87.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
ASUS TUF Gaming A18 2025 Laptop (AMD R… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
ASUS TUF Gaming A18 2025 Laptop (AMD R… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- AMD Ryzen 7 260
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 5070
- 18 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
UPCOMING
ASUS TUF Gaming A18 2025 Laptop (AMD Ryzen 7 260 Processor/ 16… Specs
Group: $175,000 to $225,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 26.7 mmThick
- 2.6 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 18 inchesLargest
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 168 PPILow
- Anti Glare
Performance
- AMD Ryzen 7 260
- 8 x (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5070 GraphicsLargest
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

ASUS TUF Gaming A18 2025 Laptop (AMD Ryzen 7 260 Processor/ 16GB/ 2TB SSD/ Win11/ RTX5070 Graph) vs Asus TUF Gaming A16 2024 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 AI HX 370/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph)
ASUS TUF Gaming A18 2025 Laptop (AMD Ryzen 7 260 Processor/ 16GB/ 2TB SSD/ Win11/ RTX5070 Graph) vs MSI Katana A17 AI B8VE-884IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8945HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph)
ASUS TUF Gaming A18 2025 Laptop (AMD Ryzen 7 260 Processor/ 16GB/ 2TB SSD/ Win11/ RTX5070 Graph) vs Asus ROG Strix G16 G614PR-RV032WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti Graph)
ASUS TUF Gaming A18 2025 Laptop (AMD Ryzen 7 260 Processor/ 16GB/ 2TB SSD/ Win11/ RTX5070 Graph) vs MSI Katana 15 HX B14WFK-261IN Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB RTX 5060 Graph)
ASUS TUF Gaming A18 2025 Laptop (AMD Ryzen 7 260 Processor/ 16GB/ 2TB SSD/ Win11/ RTX5070 Graph) vs HP Omen 16-wf1096TX Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)ASUS TUF Gaming A18 2025 Laptop (AMD Ryzen 7 260 Processor/ 16… Full Specs
General
| Series | TUF Gaming A18 |
| Model | FA808UP |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 399 x 283 x 26.7 mm |
| Weight | 2.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS-level |
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 168 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Response Time:3ms, G-Sync |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps), 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps),1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps), 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort (data speed up to 40Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB With Copilot key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | Dual Speaker |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen 7 260 |
| Speed | 8 x (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 260 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Dedicated Memory | GDDR7 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 240W AC Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Adaptor, User Manual |
| Other Features | AMD XDNA NPU up to 16TOPS |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













