



Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP287W Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/512GB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph)
$1,312.26 • View Prices • By Asus
Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP287W Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/512GB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) price in United States starts from $1,312.26.
- Share
$1,312.26
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP287W Gaming Laptop (13th Gen Cor… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 22.4 mmThick
- 2.2 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP287W Gaming Laptop (13th Gen Cor… Price History
You can check the price history of Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP287W Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/512GB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) below. The current price is $125,938. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP287W Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/512GB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming F16 FX607VB-RL087WS Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph)
Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP287W Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/512GB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming F15 FX577ZC-HN193W Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/512GB SSD/ Win11 / 4GB Graph)
Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP287W Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/512GB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) vs Lenovo LOQ 15ARP9 83JC00NYIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7235HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 4050 Graph)
Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP287W Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/512GB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-RL189WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7445HS/ 16GB / 1TB SSD/ Win11 / 6GB Graph)
Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP287W Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/512GB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) vs Apple MacBook Air 2025 Laptop (Apple M4/ 16GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP287W Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/512GB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JH-RV057WS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050 Graphics)Asus TUF Gaming F15 FX507VV-LP287W Gaming Laptop (13th Gen Cor… Full Specs
General
| Series | TUF Dash F15 |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 354 x 251 x 22.4 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS level |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits Brightness |
Connectivity
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11ax) Dual band) 2 x 2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1x Thunderbolt 4 support DisplayPort, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery / G-SYNC || 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Thunderbolt | 1x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720P |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13620H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13620H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 240W AC Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Quick Start Guide, Warranty Document |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













