







Asus TUF Gaming FX505DT-AL106T Laptop (AMD Ryzen 5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10/ 4GB Graph)
$726.64 • Out Of Stock • By Asus
Asus TUF Gaming FX505DT-AL106T Laptop (AMD Ryzen 5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10/ 4GB Graph) price in United States starts from $726.64.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$726.64
Search
Features
- Amd Ryzen 5 3550H
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 VRAM RAM
- 512 GB SSD
- Radeon Vega 8
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus TUF Gaming FX505DT-AL106T Laptop (AMD Ryzen 5/ 8GB/ 512G… Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Gaming
- Thickness: 26 mmThick
- 2.2 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- Amd Ryzen 5 3550H
- 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Radeon Vega 8 Graphics
- 8 GB DDR4 VRAM RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Backlit Keyboard
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Air 13 2025 Z1CT000RS Laptop (Apple M4/ 16GB/ 256GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 2023 MRX63LL/A Laptop (Apple M3 Pro/ 18GB/ 512GB SSD/ macOS)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M3000RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7535U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo ThinkPad T14s Gen 5 21LS0049US Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)Asus TUF Gaming FX505DT-AL106T Laptop (AMD Ryzen 5/ 8GB/ 512G… Full Specs
General
| Series | TUF Gaming |
| Model | FX505DT-AL106T |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 10 (64-bit) |
| Dimensions | 360 x 262 x 26 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | FHD LED-Backlit |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 5(802.11ac) |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kingston Lock Slot |
Input
| Keyboard | All-zone RGB Backlight |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Sound | Audophile-Grade Equalizer Sound |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Amd Ryzen 5 3550H |
| Speed | 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Amd |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 3550H |
Graphics
| GPU | Radeon Vega 8 |
| Brand | 4 GB |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 VRAM |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, AC Adapter, User Guide, Manuals |
| Other Features | anti reflective |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















