
Asus V16 V3607 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 / 6GB Graph)
$1,145.14 • Coming Soon • By Asus
Asus V16 V3607 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 / 6GB Graph) price in United States starts from $1,145.14.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Asus V16 V3607 Laptop (13th Gen Core i… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Asus V16 V3607 Laptop (13th Gen Core i… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 13th Gen Intel Core i5 13420H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
UPCOMING
Asus V16 V3607 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win1… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 13420H
- 4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 63 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus V16 V3607 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 / 6GB Graph) vs Lenovo LOQ 15ARP9 83JC0078IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7235HS/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graph)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Asus V16 V3607 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win1… Full Specs
General
| Model | V3607VU |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Warranty | 1 Year Onsite Warranty |
Display
| Type | IPS-level |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300nits, 45% NTSC color gamut |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key, 1.5mm Key-travel, Precision touchpad |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in microphone |
| Speakers | Yes |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 13420H |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 13420H |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 63 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 150W AC Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











