





Asus V16 V3607VM-ES74 Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
$1,199.99 • View Prices • By Asus
Asus V16 V3607VM-ES74 Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) is a Windows Gaming Laptop powered by Intel 240H with 16 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU with 8 GB VRAM. It has a 63 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Headphone Jack, Webcam, HDMI and Wi-Fi.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus V16 V3607VM-ES74 Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) price in United States is $1,199.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel 240H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 5060
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
- Backlit Keyboard
Asus V16 V3607VM-ES74 Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ … Specs
Group: $850 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 18 mmAverage
- 1.95 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Performance
- Intel 240H
- 6 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores
4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5060 GraphicsLargest
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 63 Wh, 3 Cell BatteryGood
Asus V16 V3607VM-ES74 Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ … Prices
2% (price increased by $21 in one month)
Asus V16 V3607VM-ES74 Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ … Price History
You can check the price history of Asus V16 V3607VM-ES74 Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) below. The current price is $1,199.99. Over the past month, there has been a increase of $21 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 13 2026 Z1L2000KL Laptop (Apple M5/ 32GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10‑Core GPU) vs Apple MacBook Air 13 2026 Z1L6000RP Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10‑Core GPU)
Samsung Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-KG2US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)
Asus ROG Strix G16 G615LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-012US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Asus V16 V3607VM-ES74 Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ … Full Specs
General
| Series | V16 V3607VM |
| Model | V3607VM-ES74 |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 357 x 250.7 x 18 mm |
| Weight | 1.95 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Keyboard | 1.5mm Key-travel |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel 240H |
| Speed | 6 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores 4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Model | 240H |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Dedicated Memory | GDDR7 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 63 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 150W AC Adapter |
| Battery Details | 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















