




Asus Vivobook 14 2025 X1404VAP-EB542WS Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$694.67 • View Prices • By Asus
Asus Vivobook 14 2025 X1404VAP-EB542WS Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $694.67.
- Share
$694.67
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core 5 120U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus Vivobook 14 2025 X1404VAP-EB542WS Laptop (Intel Core 5 12… Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Performance
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core 5 120U
- 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Asus Vivobook 14 2025 X1404VAP-EB542WS Laptop (Intel Core 5 12… Price History
You can check the price history of Asus Vivobook 14 2025 X1404VAP-EB542WS Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $65,890. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 2025 X1404VAP-EB542WS Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus VivoBook 14 X1404VA-NK760WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Asus Vivobook 14 2025 X1404VAP-EB542WS Laptop (Intel Core 5 12… Full Specs
General
| Series | Vivobook 14 (2025) |
| Model | X1404VAP-EB542WS/X1404VAP-EB541WS |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home |
| Dimensions | 324.9 x 213.9 x 17.9 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits, 45% NTSC color gamut, 82% Screen-to-body ratio, TUV Rheinland-certified |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 6 (802.11ax) Dual band) 1*1 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in speaker |
| Sound | SonicMaster |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 5 120U |
| Speed | 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 5 |
| Model | 120U |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home 2024 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














