


Asus Vivobook 2025 X1504VAP-BQ541WS Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$626.85 • View Prices • By Asus
Asus Vivobook 2025 X1504VAP-BQ541WS Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $626.85.
- Share
$626.85
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 1st Gen Intel Core 5 120U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus Vivobook 2025 X1504VAP-BQ541WS Laptop (Intel Core 5 120U/… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
Performance
- 1st Gen Intel Core 5 120U
- 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Asus Vivobook 2025 X1504VAP-BQ541WS Laptop (Intel Core 5 120U/… Price History
You can check the price history of Asus Vivobook 2025 X1504VAP-BQ541WS Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $59,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 2025 X1504VAP-BQ541WS Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus Vivobook 15 X1504VAP-NJ2862WS Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 2025 X1504VAP-BQ541WS Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus Vivobook 16 2025 X1605VA-SH2010WS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Asus Vivobook 2025 X1504VAP-BQ541WS Laptop (Intel Core 5 120U/… Full Specs
General
| Series | Vivobook 14 (2025) |
| Model | X1504VAP-BQ541WS/ X1504VAP-BQ543WS |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps) || 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (data speed up to 5Gbps) || 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 1st Gen Intel Core 5 120U |
| Speed | 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 5 |
| Model | 120U |
| Generation | 1st Gen |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Adapter Type | 45W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 5 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Adaptor, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












