


Asus Vivobook 14 Flip (2026) TP3407SA-SG183WS 2 in 1 Laptop (Intel Core Ultra 5 226V/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$962.27 • View Prices • By Asus
Asus Vivobook 14 Flip (2026) TP3407SA-SG183WS 2 in 1 Laptop (Intel Core Ultra 5 226V/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $962.27.
- Share
$962.27
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 5 226V
- Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Arc Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- Backlit Keyboard
Asus Vivobook 14 Flip (2026) TP3407SA-SG183WS 2 in 1 Laptop (I… Specs
Group: $80,000 to $100,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business, Performance
- Thickness: 16.9 mmSlim
- 1.57 kgLight
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIHigh
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 5 226V
- 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Low Power Efficient Cores - Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel Integrated Arc Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Asus Vivobook 14 Flip (2026) TP3407SA-SG183WS 2 in 1 Laptop (I… Price History
You can check the price history of Asus Vivobook 14 Flip (2026) TP3407SA-SG183WS 2 in 1 Laptop (Intel Core Ultra 5 226V/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $92,090. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 Flip (2026) TP3407SA-SG183WS 2 in 1 Laptop (Intel Core Ultra 5 226V/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo Yoga 7 2-in-1 83JQ000XIN Laptop (Intel Core Ultra 5 226V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZYU-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 16 ANV16-42-R96P Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000JUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 220/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Asus Vivobook 14 Flip (2026) TP3407SA-SG183WS 2 in 1 Laptop (I… Full Specs
General
| Series | Vivobook 14 Flip (2026) |
| Model | TP3407SA-SG183WS |
| Utility | Everyday Use, Business, Performance |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Windows 11 Home |
| Dimensions | 312.6 x 220.9 x 16.9 mm |
| Weight | 1.57 kg |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7(802.11be) (Tri-band)2*2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) || 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for display / power delivery (data speed up to 20Gbps) || 1x Thunderbolt 4 with support for display / power delivery (data speed up to 40Gbps) |
| Thunderbolt | 1x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 5 226V |
| Speed | 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 5 |
| Model | 226V |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home 2024 (Lifetime Validity ) |
| Sales Package | 1 x Laptop, 1 x Power Adaptor, 1 x User Guide, 1 x Warranty Documents |
| Other Features | US MIL-STD 810H military-grade standard, 70WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














