



Asus Vivobook S14 S3407CA-LY084WS Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$984.85 • View Prices • By Asus
Asus Vivobook S14 S3407CA-LY084WS Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $984.85.
- Share
$984.85
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 7 255H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Intel
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus Vivobook S14 S3407CA-LY084WS Laptop (Intel Core Ultra 7 2… Specs
Group: $80,000 to $100,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business, Performance
- Thickness: 15.9 mmSlim
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- Intel Core Ultra 7 255H
- 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores
8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Integrated Intel Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Asus Vivobook S14 S3407CA-LY084WS Laptop (Intel Core Ultra 7 2… Price History
You can check the price history of Asus Vivobook S14 S3407CA-LY084WS Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $90,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook S14 S3407CA-LY084WS Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Asus Vivobook S14 S3407CA-LY084WS Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 2025 Laptop (Apple M4/ 16GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Asus Vivobook S14 S3407CA-LY084WS Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus Vivobook 14 2025 X1407CA-LY1581WS Laptop (Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Asus Vivobook S14 S3407CA-LY084WS Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus Vivobook 14 2025 X1407CA-LY102WS Laptop (Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook S14 S3407CA-LY084WS Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Motorola Motobook 60 Pro 83NY000AIN Laptop (Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
Asus Vivobook S14 S3407CA-LY084WS Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus Vivobook S16 S3607CA-RP065WS Laptop (Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)Asus Vivobook S14 S3407CA-LY084WS Laptop (Intel Core Ultra 7 2… Full Specs
General
| Series | Vivobook S14 (2025) |
| Model | S3407CA-LY084WS |
| Utility | Everyday Use, Business, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home |
| Dimensions | 315.2 x 223.4 x 15.9 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11ax) Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps), 2x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with Copilot key, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 255H |
| Speed | 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores 8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 255H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Intel |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home 2024 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













