



Asus Vivobook 15 2023 X1504VA-NJ3321WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$535.9 • View Prices • By Asus
Asus Vivobook 15 2023 X1504VA-NJ3321WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $535.9.
- Share
$535.9
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i3 1315U
- Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Integrated Intel UHD Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus Vivobook 15 2023 X1504VA-NJ3321WS Laptop (13th Gen Core i… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmThick
- 1.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:09 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i3 1315U
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 10 MB Cache
- Integrated Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Asus Vivobook 15 2023 X1504VA-NJ3321WS Laptop (13th Gen Core i… Price History
You can check the price history of Asus Vivobook 15 2023 X1504VA-NJ3321WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $51,291. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 15 2023 X1504VA-NJ3321WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo V15 G4 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Asus Vivobook 15 2023 X1504VA-NJ3321WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell 15 DB15250 Laptop (Intel Core 3 100U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Dell Inspiron 14 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Air 13 2022 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Asus Vivobook 15 2023 X1504VA-NJ3321WS Laptop (13th Gen Core i… Full Specs
General
| Series | Vivobook 15 2023 |
| Model | X1504VA-NJ3321WS |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | TUV Rheinland-Certified, Screen-to-Body Ratio: 84 % |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11ax |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720 MP |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i3 1315U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1315U |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Integrated Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 45W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
| Battery Details | 42 Watts |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home 2024 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Battery, Warranty Documents, User Guide |
| Other Features | Cortana and Alexa Voice-recognition Support |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













