


Asus Vivobook 15 2023 X1504VA-NJ523WS Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$581.46 • View Prices • By Asus
Asus Vivobook 15 2023 X1504VA-NJ523WS Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $581.46.
- Share
$581.46
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Integrated Intel Iris Xe Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus Vivobook 15 2023 X1504VA-NJ523WS Laptop (13th Gen Core i5… Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.7 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:09 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1335U
- 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Integrated Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Asus Vivobook 15 2023 X1504VA-NJ523WS Laptop (13th Gen Core i5… Price History
You can check the price history of Asus Vivobook 15 2023 X1504VA-NJ523WS Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $53,834. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs LG Gram Pro 17 17Z90TR-E.ADB7U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)
MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro V 15 ANV15-52-58E2 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming A14 FA401UU-MS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
HP 17-cn2099nr Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Asus Vivobook 15 2023 X1504VA-NJ523WS Laptop (13th Gen Core i5… Full Specs
General
| Series | Vivobook 15 2023 |
| Model | X1504VA-NJ523WS |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | TUV Rheinland-Certified, Screen-to-Body Ratio: 84 % |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11ax |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720 MP |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1335U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1335U |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 45W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
| Battery Details | 42 Watts |
Extra
| Included Software | Pre-Installed Office Home and Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Battery, Warranty Documents, User Guide |
| Other Features | Cortana and Alexa Voice-recognition Support |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












