




Asus Vivobook 15 2024 X1504VAP-NJ542WS Laptop (Intel Core 5 Processor 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$573.52 • View Prices • By Asus
Asus Vivobook 15 2024 X1504VAP-NJ542WS Laptop (Intel Core 5 Processor 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $573.52.
- Share
$573.52
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core 5 Processor Series 1 120U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Integrated Intel Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus Vivobook 15 2024 X1504VAP-NJ542WS Laptop (Intel Core 5 Pr… Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.7 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:09 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core 5 Processor Series 1 120U
- 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Integrated Intel Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 42 Wh, 3 Cell BatteryGood
Asus Vivobook 15 2024 X1504VAP-NJ542WS Laptop (Intel Core 5 Pr… Price History
You can check the price history of Asus Vivobook 15 2024 X1504VAP-NJ542WS Laptop (Intel Core 5 Processor 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $52,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs HP OmniBook 5 Flip 14 B86Q7UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs Dell Alienware M18 R2 AWM18R-7586BLK-PUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS33 Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11) vs HP 15-fd0150wm B8LA9UA#ABA Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)Asus Vivobook 15 2024 X1504VAP-NJ542WS Laptop (Intel Core 5 Pr… Full Specs
General
| Series | ASUS Vivobook 15 |
| Model | X1504VAP-NJ542WS |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359.7 x 232.5 x 19.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits Brightness |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11ax |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1x USB 2.0 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD camera |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Sound | SonicMaster |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 5 Processor Series 1 120U |
| Speed | 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 5 Processor Series 1 |
| Model | 120U |
| Generation | Intel Core Processor Series 1 |
Graphics
| GPU | Integrated Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Maximum RAM Supported | Upto 24 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 42 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 45W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
| Battery Details | Li-ion |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Battery, Warranty Documents, User Guide |
| Other Features | Cortana and Alexa Voice-recognition Support |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














