

Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-D5321WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$428.32 • View Prices • By Asus
Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-D5321WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $428.32.
- Share
$428.32
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i3 1315U
- Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 8 GB RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-D5321WS Laptop (13th Gen Core i3… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i3 1315U
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 10 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 8 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-D5321WS Laptop (13th Gen Core i3… Price History
You can check the price history of Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-D5321WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $40,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-D5321WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs HP 15s-fy5004TU Laptop (12th Gen Core i3/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-D5321WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 3 14IAH8 83EQ0063IN Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-D5321WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs HP 15s-fq5327TU Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-D5321WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-HN275WS Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB / 512GB SSD/ Win11 Home / 4GB Graph)
Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-D5321WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus Vivobook 15 X1504ZA-NJ521WS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-D5321WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus Vivobook 15 X1504VA-D5341WS Laptop (13th Gen Core i3/16GB/ 512GB SSD/ Win11)Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-D5321WS Laptop (13th Gen Core i3… Full Specs
General
| Model | X1504VA-D5321WS |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 6E (802.11ax) Dual band) 1*1 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i3 1315U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1315U |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











