


Asus VivoBook 15 2026 M1502NAQ-BQ120WS Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB/ 512GB SSD/ Windows 11)
$774.43 • View Prices • By Asus
Asus VivoBook 15 2026 M1502NAQ-BQ120WS Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB/ 512GB SSD/ Windows 11) price in United States starts from $774.43.
- Share
$774.43
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- AMD Ryzen 7 170
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus VivoBook 15 2026 M1502NAQ-BQ120WS Laptop (AMD Ryzen 7 170… Specs
Group: $67,500 to $82,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.7 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:09 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen 7 170
- 8 x Cores
- Octa Core, 16 Threads
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 16 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 42 Wh, 3 Cell BatteryGood
Asus VivoBook 15 2026 M1502NAQ-BQ120WS Laptop (AMD Ryzen 7 170… Price History
You can check the price history of Asus VivoBook 15 2026 M1502NAQ-BQ120WS Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB/ 512GB SSD/ Windows 11) below. The current price is $72,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming A16 2024 FA608WI-AB96 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9 83FW000XUS Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 83KR0047US Laptop (Intel Core 5 225U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus VivoBook S 14 OLED K3402ZA-DB74 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 21L1001SUS Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro)Asus VivoBook 15 2026 M1502NAQ-BQ120WS Laptop (AMD Ryzen 7 170… Full Specs
General
| Series | Vivobook 15 |
| Model | M1502NAQ-BQ120WS/ M1502NAQ-BQ121WS |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits Brightness, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, 82% Screen-to-body ratio |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps), 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (data speed up to 5Gbps) || 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for power delivery (data speed up to 5Gbps) || 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen 7 170 |
| Speed | 8 x Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 170 |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 42 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 68W AC Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












