




Asus VivoBook 15 F1502ZA-DS72 Laptop (12th Gen Core i7/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$635 • View Prices • By Asus
Asus VivoBook 15 F1502ZA-DS72 Laptop (12th Gen Core i7/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) is a Windows Ultrabook powered by 12th Gen Intel Core i7 1260P with 8 GB DDR4 RAM and 512 GB SSD. It has a 15.6 inches display. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a 42 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Webcam, HDMI and Wi-Fi.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus VivoBook 15 F1502ZA-DS72 Laptop (12th Gen Core i7/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States is $635. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 12th Gen Intel Core i7 1260P
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus VivoBook 15 F1502ZA-DS72 Laptop (12th Gen Core i7/ 8GB/ 5… Specs
Group: $500 to $800
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.9 mmThick
- 1.7 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i7 1260P
- 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 42 Wh, 3 Cell BatteryGood
Asus VivoBook 15 F1502ZA-DS72 Laptop (12th Gen Core i7/ 8GB/ 5… Prices
3% (price increased by $16 in one month)
Asus VivoBook 15 F1502ZA-DS72 Laptop (12th Gen Core i7/ 8GB/ 5… Price History
You can check the price history of Asus VivoBook 15 F1502ZA-DS72 Laptop (12th Gen Core i7/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $635. Over the past month, there has been a increase of $16 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF Gaming A15 FA507NUR-AS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)
Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ000BUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs Apple MacBook Pro 14 2024 MX2E3LL/A Laptop (Apple M4 Pro-12 Core/ 24GB/ 512GB SSD/ 16 Core GPU/ macOS)Asus VivoBook 15 F1502ZA-DS72 Laptop (12th Gen Core i7/ 8GB/ 5… Full Specs
General
| Series | VivoBook 15 |
| Model | F1502ZA-DS72 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359.7 x 232.5 x 19.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 45% NTSC color gamut, 82% Screen-to-body Ratio |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Other Ports | 1 x 3.5mm Combo Audio Jack |
Input
| Camera | 720p HD Camera With privacy shutter |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in microphone with Cortana voice-recognition support |
| Speakers | Built-in speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i7 1260P |
| Speed | 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1260P |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| GPU Clock Speed | Upto 1.4 GHz |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen3 |
Battery
| Battery | 42 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
| Battery Details | 3S1P, 3-cell Li-ion |
Extra
| Sales Package | F1502ZA-DS72, Power cord & Adapter, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















