


Asus Vivobook 15 M1502YA-BQ703WS Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$570.29 • View Prices • By Asus
Asus Vivobook 15 M1502YA-BQ703WS Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $570.29.
- Share
$570.29
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 7 5825U
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB RAM
- 512 GB SSD
- Intergrated AMD Radeon Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus Vivobook 15 M1502YA-BQ703WS Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 16… Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:09 Aspect Ratio
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 7 5825U
- 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- Intergrated AMD Radeon Graphics Graphics
- 16 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 42 Wh, 3 Cell BatteryGood
Asus Vivobook 15 M1502YA-BQ703WS Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 16… Price History
You can check the price history of Asus Vivobook 15 M1502YA-BQ703WS Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $54,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 15 M1502YA-BQ703WS Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus Vivobook 15 X1502VA-BQ836WS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 15 M1502YA-BQ703WS Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ00W4IN Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Asus Vivobook 15 M1502YA-BQ703WS Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus VivoBook 15 2026 M1502NAQ-BQ119WS Laptop (AMD Ryzen 5 150/ 16GB/ 512GB SSD/ Windows 11)
Asus Vivobook 15 M1502YA-BQ703WS Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs HP 15-fc0476AU Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Asus Vivobook 15 M1502YA-BQ703WS Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell Inspiron 15 3535 Laptop (AMD Ryzen R5-7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 15 M1502YA-BQ703WS Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs HP 15-fc0533AU Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)Asus Vivobook 15 M1502YA-BQ703WS Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 16… Full Specs
General
| Series | Vivobook 15 |
| Model | M1502YA-BQ703WS/ M1502YA-BQ702WS |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits Brightness, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, 82% Screen-to-body ratio |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps), 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for power delivery (data speed up to 5Gbps), 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 7 5825U |
| Speed | 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 5825U |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | Intergrated AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 42 Wh, 3 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












