




Asus VivoBook 15 X515MA-BR022WS Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$449.22 • View Prices • By Asus
Asus VivoBook 15 X515MA-BR022WS Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $449.22.
- Share
$449.22
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Celeron N4020
- Dual Core, 2 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated UHD 600
- 15.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows OS
- 1 Year Warranty
Asus VivoBook 15 X515MA-BR022WS Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ 51… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows
- Utility: Everyday Use
- 1.8 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsPoor
- ~ 100 PPILow
- Anti Glare
Performance
- Intel Celeron N4020
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD 600 Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Asus VivoBook 15 X515MA-BR022WS Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ 51… Price History
You can check the price history of Asus VivoBook 15 X515MA-BR022WS Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $42,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus VivoBook 15 X515MA-BR022WS Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15s-fq5327TU Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 83KR0047US Laptop (Intel Core 5 225U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Asus VivoBook 15 X515MA-BR022WS Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ 51… Full Specs
General
| Series | Vivobook |
| Model | X515MA-BR022WS |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows (64-bit) |
| Weight | 1.8 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 100 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 200 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut, 83% Screen-to-body Ratio |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Chiclet Keyboard with Num-key |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Audio by Sonic Master |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4020 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4020 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD 600 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














