



Asus VivoBook F571GT-BQ619T Gaming Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph)
$538.39 • Out Of Stock • By Asus
Asus VivoBook F571GT-BQ619T Gaming Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph) price in United States starts from $538.39.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$538.39
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i5 8300H
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA Geforce GTX 1650
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus VivoBook F571GT-BQ619T Gaming Laptop (8th Gen Core i5/ 8G… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 21.9 mmThick
- 2.14 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 8th Gen Intel Core i5 8300H
- 4 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA Geforce GTX 1650 GraphicsLargest
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF Gaming A15 FA507NUR-AS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell Alienware M18 R2 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB Graphics) vs Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00A9US Laptop (14th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)Asus VivoBook F571GT-BQ619T Gaming Laptop (8th Gen Core i5/ 8G… Full Specs
General
| Series | VivoBook Gaming |
| Model | F571GT-BQ619T |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 248 x 21.9 mm |
| Weight | 2.14 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD LED Backlit IPS Display |
Connectivity
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps |
| WiFi | IEEE 802.11ac (Wi-Fi 5) |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Card Reader | 2-in-1 Card Reader (SD, MMC) |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Sound | Harman Kardon Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i5 8300H |
| Speed | 4 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 8300H |
| Generation | 8th Gen |
| Chipset | Intel HM370 |
Graphics
| GPU | NVIDIA Geforce GTX 1650 |
| Dedicated Memory | GDDR5 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Maximum RAM Supported | Upto 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 150 W AC Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













