


Asus Vivobook Pro 14 OLED M3401QC-KM045TS Gaming Laptop (Ryzen 7 5800H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph)
$940.33 • Out Of Stock • By Asus
Asus Vivobook Pro 14 OLED M3401QC-KM045TS Gaming Laptop (Ryzen 7 5800H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph) price in United States starts from $940.33.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$940.33
Search
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 7 5800H
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX RTX 3050
- 14 inches, 2880 x 1800 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus Vivobook Pro 14 OLED M3401QC-KM045TS Gaming Laptop (Ryzen… Specs
Group: $80,000 to $100,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 19.2 mmAverage
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 243 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 7 5800H
- 8 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX RTX 3050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion Slim 5 Gen 9 83DH0042US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Asus Vivobook Pro 14 OLED M3401QC-KM045TS Gaming Laptop (Ryzen… Full Specs
General
| Series | Vivobook Pro 14 OLED (2021) |
| Model | M3401QC-KM045TS, M3401QC-KM045TS |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 317.4 x 228.5 x 19.2 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 600 nits Brightness, 100% DCI-P3 Color Gamut |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Card Reader | 1x Micro SD Card Reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Sound | harman/kardon (Mainstream) |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 7 5800H |
| Speed | 8 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 5800H |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 120W AC Adapter |
Extra
| Included Software | Office Home and Student 2019 included |
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 3-cell 3S1P Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












