




Asus VivoBook Pro 15 OLED K3500PH-L1074TS Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph)
$876.52 • Out Of Stock • By Asus
Asus VivoBook Pro 15 OLED K3500PH-L1074TS Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph) price in United States starts from $876.52.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$876.52
Search
Features
- 11th Gen Intel Core i5 11300H
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce GTX 1650
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus VivoBook Pro 15 OLED K3500PH-L1074TS Laptop (11th Gen Cor… Specs
Group: $77,500 to $92,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.65 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 11300H
- 4 x 3.1 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce GTX 1650 GraphicsAverage
- 16 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs HP OmniBook 5 Flip 14 B86Q7UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Asus VivoBook Pro 15 OLED K3500PH-L1074TS Laptop (11th Gen Cor… Full Specs
General
| Series | VivoBook Pro 15 OLED |
| Model | K3500PH-L1074TS |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 253 x 19.9 mm |
| Weight | 1.65 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | FHD OLED 600nits Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 11300H |
| Speed | 4 x 3.1 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 11300H |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Dedicated Memory | 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Extra
| Sales Package | Main Unit, Charging Cable, Charging Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














