
Asus Vivobook S Series Laptop (2nd Gen PDC/ 4GB/ 500GB/ Win8)
$306.74 • Out Of Stock • By Asus
Asus Vivobook S Series Laptop (2nd Gen PDC/ 4GB/ 500GB/ Win8) price in United States starts from $306.74.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$306.74
Search
Features
- 2nd Gen Intel Pentium Dual Core 987
- Dual Core
- 4 GB DDR3 RAM
- 500 GB Hard Disk
- Integrated Intel HD Graphics
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 8 OS
OUT OF STOCK
Asus Vivobook S Series Laptop (2nd Gen PDC/ 4GB/ 500GB/ Win8) Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- OS: Windows 8
- Utility: Everyday Use
Display
- 11.6 inchesSmall
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 135 PPILow
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 2nd Gen Intel Pentium Dual Core 987
- 2 x 1.5 GHz Cores
- Dual Core
- Integrated Intel HD Graphics Graphics
- 4 GB DDR3 RAMSmallest
- 500 GB HDDAverage
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 0.3 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)
Dell Inspiron 3535 i3535-A813BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus VivoBook 16 F1605VA-AB74 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Asus Vivobook S Series Laptop (2nd Gen PDC/ 4GB/ 500GB/ Win8) Full Specs
General
| Series | S |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 8 |
Display
| Touch | No |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | No USB Port |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 0.3 Megapixel, 0.3 MP |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 2nd Gen Intel Pentium Dual Core 987 |
| CPU Score | 13 out of 100 |
| Speed | 2 x 1.5 GHz Cores |
| Cores | Dual Core |
| Brand | Intel |
| Series | Pentium Dual Core |
| Model | 987 |
| Generation | 2nd Gen |
Graphics
| GPU | Integrated Intel HD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR3 |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
Battery
| Battery Backup | Upto 4.5 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










