



Asus Vivobook S14 2025 S3407QA-KP020WS Laptop (Qualcomm Snapdragon X1 26 100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$734.78 • View Prices • By Asus
Asus Vivobook S14 2025 S3407QA-KP020WS Laptop (Qualcomm Snapdragon X1 26 100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $734.78.
- Share
$734.78
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Qualcomm Snapdragon X X1 26 100
- Octa Core
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon AMD
- 14 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus Vivobook S14 2025 S3407QA-KP020WS Laptop (Qualcomm Snapdr… Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 15.9 mmSlim
- 1.39 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2560 x 1600 pixelsGood
- ~ 216 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- Qualcomm Snapdragon X X1 26 100
- 8 x (Turbo Speed upto 2.97 GHz) Cores
- Octa Core
- 30 MB Cache
- AMD Radeon AMD Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Asus Vivobook S14 2025 S3407QA-KP020WS Laptop (Qualcomm Snapdr… Price History
You can check the price history of Asus Vivobook S14 2025 S3407QA-KP020WS Laptop (Qualcomm Snapdragon X1 26 100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $69,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook S14 2025 S3407QA-KP020WS Laptop (Qualcomm Snapdragon X1 26 100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Asus Vivobook 14 2025 S3407CA-LY057WS Laptop (Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook S14 2025 S3407QA-KP020WS Laptop (Qualcomm Snapdragon X1 26 100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Aspire Go 14 AG14-71M Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Acer Nitro V 16 ANV16-42-R96P Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000JUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 220/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)Asus Vivobook S14 2025 S3407QA-KP020WS Laptop (Qualcomm Snapdr… Full Specs
General
| Series | Vivobook S14 (2025) |
| Model | S3407QA-KP020WS |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home |
| Dimensions | 315.2 x 223.4 x 15.9 mm |
| Weight | 1.39 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED Backlit, IPS-level |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 216 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100% sRGB color gamut, 86% Screen-to-body ratio |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 6E(802.11ax) Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with Copilot key, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Qualcomm Snapdragon X X1 26 100 |
| Speed | 8 x (Turbo Speed upto 2.97 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core |
| Cache | 30 MB |
| Brand | Qualcomm |
| Series | Snapdragon X |
| Model | X1 26 100 |
Graphics
| GPU | AMD Radeon AMD |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 8448 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home 2024 (Lifetime Validity ) |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | US MIL-STD 810H military-grade standard |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













