



Asus VivoBook X510UF-EJ592T Laptop (8th Gen Ci5/ 4GB/ 1TB/ Win10/ 2GB Graph)
$486.8 • Out Of Stock • By Asus
Asus VivoBook X510UF-EJ592T Laptop (8th Gen Ci5/ 4GB/ 1TB/ Win10/ 2GB Graph) price in United States starts from $486.8.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$486.8
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i5 8250U
- Quad Core, 8 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- 2 GB NVIDIA Geforce MX130
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Asus VivoBook X510UF-EJ592T Laptop (8th Gen Ci5/ 4GB/ 1TB/ Win… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- 1.7 kgHeavy
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
Performance
- 8th Gen Intel Core i5 8250U
- 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- 2 GB, NVIDIA Geforce MX130 GraphicsSmall
- 4 GB DDR4 RAMSmallest
- 1 TB HDDLargest
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ExpertBook B1 B1503CVA-XS54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B2 B2502C B2502CVA-XVE54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)Asus VivoBook X510UF-EJ592T Laptop (8th Gen Ci5/ 4GB/ 1TB/ Win… Full Specs
General
| Model | X510UF-EJ592T |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Home Basic (64-bit) |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 Year |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Full HD LED Backlit IPS Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Chiclet keyboard |
| Touchpad | Multi-Touch Gestures Enabled |
| Inbuilt Microphone | Digital Microphone |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i5 8250U |
| Speed | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 8250U |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA Geforce MX130 |
| Dedicated Memory | 2 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2800 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 16 GB |
| RAM Slots | 1 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
| Hard Disk Interface | SATA |
| Optane Memory | 16 GB |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















