




Asus VivoBook X543UA-DM341T Laptop (7th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ Win10 Home)
$240.27 • Out Of Stock • By Asus
Asus VivoBook X543UA-DM341T Laptop (7th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/ Win10 Home) price in United States starts from $240.27.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$240.27
Search
Features
- 7th Gen Intel Core i3 7020U
- Dual Core, 4 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- Intel Integrated HD 620
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus VivoBook X543UA-DM341T Laptop (7th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/… Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 27.2 mmThick
- 1.9 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixelsBest
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen Intel Core i3 7020U
- 2 x 2.3 GHz Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 3 MB Cache
- Intel Integrated HD 620 Graphics
- 4 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB HDDLarge
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 33 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Asus VivoBook X543UA-DM341T Laptop (7th Gen Core i3/ 4GB/ 1TB/… Full Specs
General
| Series | VivoBook 15 |
| Model | X543UA-DM341T |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 381 x 251 x 27.2 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | IEEE 802.11ac (Wi-Fi 5) |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Card Reader | Micro SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Sound | Audio by ICEpower, Sonic Master |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen Intel Core i3 7020U |
| Speed | 2 x 2.3 GHz Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 3 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 7020U |
| Generation | 7th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated HD 620 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| RAM Slots | 1 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
Battery
| Battery | 33 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 45 W AC Adapter |
Extra
| Included Software | Asus GiftBox, Asus Smart Gesture, Asus Splendid, Asus WebStorage Sync Agent, Dropbox (25 GB), Evernote, ICEsound, USB Charger+ |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 33 WHr Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














