


Chuwi HeroBook Pro Laptop (Intel Celeron N4020/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11)
$220.35 • Out Of Stock • By Chuwi
Chuwi HeroBook Pro Laptop (Intel Celeron N4020/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) price in United States starts from $220.35.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$220.35
Search
Features
- Intel Celeron N4020
- Dual Core, 2 Threads
- 8 GB DDR3 RAM
- 256 GB SSD
- Intel HD Graphics
- 14.1 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Months Warranty
OUT OF STOCK
Chuwi HeroBook Pro Laptop (Intel Celeron N4020/ 8GB/ 256GB SSD… Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.47 kgHeavy
- 1 Months Warranty
Display
- 14.1 inchesLarge
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 111 PPILowest
Performance
- Intel Celeron N4020
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel HD Graphics Graphics
- 8 GB DDR3 RAMLargest
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- 0.3 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs Dell Alienware M18 R2 AWM18R-7586BLK-PUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)Chuwi HeroBook Pro Laptop (Intel Celeron N4020/ 8GB/ 256GB SSD… Full Specs
General
| Model | HeroBook Pro |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Dimensions | 310 x 230 x 19.9 mm |
| Weight | 1.47 kg |
| Warranty | 1 month Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14.1 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 111 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 0.3 MP |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Supported |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4020 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4020 |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR3 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery Backup | Upto 9 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












