


Colorful Evol P15 23-HE55D16512A-W-IND Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
$1,044.92 • View Prices • By Colorful
Colorful Evol P15 23-HE55D16512A-W-IND Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graph) price in United States starts from $1,044.92.
- Share
$1,044.92
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i5 12450H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
Colorful Evol P15 23-HE55D16512A-W-IND Gaming Laptop (12th Gen… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 25.9 mmThick
- 2.4 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 12450H
- 4 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Display Port
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Colorful Evol P15 23-HE55D16512A-W-IND Gaming Laptop (12th Gen… Price History
You can check the price history of Colorful Evol P15 23-HE55D16512A-W-IND Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graph) below. The current price is $99,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Colorful Evol P15 23-HE55D16512A-W-IND Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graph) vs Acer Nitro Lite NL16-71G Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX4050)
Colorful Evol P15 23-HE55D16512A-W-IND Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graph) vs Lenovo LOQ 2024 83GS003NIN Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graph)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo V15 G5 IRL 83HFA088US-N Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP Envy x360 2-in-1 14-ES101XAZ Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 16 2024 Z1FT000DA Laptop (Apple M4 Max/ 128GB/ 4TB SSD/ macOS) vs Dell Alienware M18 R2 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB Graphics)Colorful Evol P15 23-HE55D16512A-W-IND Gaming Laptop (12th Gen… Full Specs
General
| Series | Evol P15 |
| Model | P15 23-HE55D16512A-W-IND |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360 x 249 x 25.9 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | LCD |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| Display Port | v1.4 Mini |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Illuminated Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Monaural microphone |
| Speakers | High Deginition Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 12450H |
| Speed | 4 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 12450H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery Backup | Upto 3 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Warranty Card, Certificate of Conformity, Instruction manual, Silicon Thermal Pad |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












