


Colorful XS 22-HD55016512B-G-IND Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph)
$543.15 • Out Of Stock • By Colorful
Colorful XS 22-HD55016512B-G-IND Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph) price in United States starts from $543.15.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$543.15
Search
Features
- 12th Gen Intel Core i5 12500H
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Colorful XS 22-HD55016512B-G-IND Gaming Laptop (12th Gen Core … Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 12500H
- 4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR4 RAMLarge
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Display Port
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Colorful XS 22-HD55016512B-G-IND Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph) vs Infinix GT Book GL613 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home/ 6GB RTX 3050 Graphics)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 16 2021 Z14V0016E Laptop (Apple M1 Pro/ 32GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Ultra NP964XGL-XG2US Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB/ Win11/ 8GB Graphics)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)Colorful XS 22-HD55016512B-G-IND Gaming Laptop (12th Gen Core … Full Specs
General
| Series | XS 22 |
| Model | XS 22-HD55016512B-G-IND |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS level |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits Brightness |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| Display Port | v1.4 mini |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 12500H |
| Speed | 4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 12500H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














