

Dell G15-5525 Gaming Laptop (Ryzen 7 6800H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph)
$1,078.56 • View Prices • By Dell
Dell G15-5525 Gaming Laptop (Ryzen 7 6800H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) price in United States starts from $1,078.56.
- Share
$1,078.56
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 6th Gen AMD Ryzen 7 6800H
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 3060
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell G15-5525 Gaming Laptop (Ryzen 7 6800H/ 16GB/ 512GB SSD/ W… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Performance
- 2.51 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 6th Gen AMD Ryzen 7 6800H
- 8 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3060 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 6 Cell Battery
Dell G15-5525 Gaming Laptop (Ryzen 7 6800H/ 16GB/ 512GB SSD/ W… Price History
You can check the price history of Dell G15-5525 Gaming Laptop (Ryzen 7 6800H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) below. The current price is $104,000. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell G15-5525 Gaming Laptop (Ryzen 7 6800H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) vs Lenovo LOQ Essential 83S000CPIN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 4050 Graph)
Asus Zenbook Duo OLED UX8406CA-DS79T Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 21R1002SUS Laptop (Intel Core Ultra 7 255U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Dell G15-5525 Gaming Laptop (Ryzen 7 6800H/ 16GB/ 512GB SSD/ W… Full Specs
General
| Model | G15-5525 |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 2.51 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | FHD, WVA AG |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 120Hz 250 nits Brightness, Narrow Border |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock Port |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Orange, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Sound | Waves Maxx Audio Pro |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 6th Gen AMD Ryzen 7 6800H |
| Speed | 8 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 6800H |
| Generation | 6th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 6 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 7 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, Adapter, Cables And User manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











