



Dell Inspiron 3511 Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$378.7 • Out Of Stock • By Dell
Dell Inspiron 3511 Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $378.7.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$378.7
Search
Variants
Features
- 11th Gen Intel Core i3 1115G4
- Dual Core, 4 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 15.56 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell Inspiron 3511 Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ W… Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Performance
- Thickness: 23.5 mmThick
- 1.8 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.56 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 147 PPIHigh
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 11th Gen Intel Core i3 1115G4
- 2 x 3 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 6 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS)
MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00A9US Laptop (14th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)Dell Inspiron 3511 Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ W… Full Specs
General
| Series | Inspiron |
| Model | INSPIRON 3511, INSPIRON 3511 |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 189 x 358 x 23.5 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | FHD WVA AG Narrow Border |
| Touch | No |
| Size | 15.56 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 147 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11ac |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 2x USB 3.2 Gen1 ,1x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Card Reader | 1x SD Media Card Reader |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock Port |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | English International , Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Sound | Waves Maxx Audio Pro |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i3 1115G4 |
| Speed | 2 x 3 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1115G4 |
| Generation | 11th Gen |
| Process Node | 10 nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 7 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, battery, adapter, cables and user manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













