




Dell Inspiron 3530 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$750.3 • View Prices • By Dell
Dell Inspiron 3530 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $750.3.
- Share
$750.3
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7 1355U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell Inspiron 3530 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ … Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 1355U
- 2 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Dell Inspiron 3530 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ … Price History
You can check the price history of Dell Inspiron 3530 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $70,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell Inspiron 3530 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Swift Go 14 SFG14-71 NX.KF1SI.007 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
Dell Inspiron 3530 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Dell 15 G15-5530 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Air 13 2025 Z1H7000RY Laptop (Apple M4/ 32GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS)
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ000BUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs Apple MacBook Pro 14 2024 MX2E3LL/A Laptop (Apple M4 Pro-12 Core/ 24GB/ 512GB SSD/ 16 Core GPU/ macOS)Dell Inspiron 3530 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ … Full Specs
General
| Series | Inspiron 3530 |
| Utility | Business |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 (Gig+) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Sound | Waves Maxx Audio Pro |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 1355U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1355U |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Adapter Type | 65W |
| Battery Backup | Upto 8 hours |
Extra
| Included Software | MS Office Home & Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














