


Dell Inspiron 3530 OIN353034011RINB1M Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$583.07 • View Prices • By Dell
Dell Inspiron 3530 OIN353034011RINB1M Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $583.07.
- Share
$583.07
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1334U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Integrated
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell Inspiron 3530 OIN353034011RINB1M Laptop (13th Gen Core i5… Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1.62 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1334U
- 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Integrated Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
Dell Inspiron 3530 OIN353034011RINB1M Laptop (13th Gen Core i5… Price History
You can check the price history of Dell Inspiron 3530 OIN353034011RINB1M Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $53,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS33 Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ001GUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Dell Inspiron 3530 OIN353034011RINB1M Laptop (13th Gen Core i5… Full Specs
General
| Series | Inspiron 3530 |
| Model | OIN353034011RINB1M |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.62 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits Narrow Border |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek 6 RTL8852BE, 2x2, 802.11ax, MU-MIMO |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1334U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1334U |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Integrated |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide, Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












