



Dell Inspiron 5330 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$727.36 • View Prices • By Dell
Dell Inspiron 5330 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $727.36.
- Share
$727.36
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 5 Series 1 125H
- 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads
- 16 GB LPDDR5x RAM
- 512 GB SSD
- Intel Arc Graphics
- 13.3 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell Inspiron 5330 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/… Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business, Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 2560 x 1600 pixelsGood
- ~ 227 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 5 Series 1 125H
- 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
8 x 700 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Arc Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5x RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 64 Wh, 4 Cell BatteryGood
Dell Inspiron 5330 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/… Price History
You can check the price history of Dell Inspiron 5330 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $68,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell Inspiron 5330 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 2025 Laptop (Apple M4/ 16GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Gigabyte Gaming A16 CTHI3US894SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Dell Inspiron 5330 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5 125H/ 16GB/… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Inspiron 5330 |
| Utility | Everyday Use, Business, Performance |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 227 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits (typical), WVA, ComfortView Plus |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A, 1 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HD Camera |
| Keyboard | E2E Full-Sized KB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Precision Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Stereo speaker |
| Sound | Wavemax Audio Pro |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 5 Series 1 125H |
| Speed | 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 8 x 700 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 5 Series 1 |
| Model | 125H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 64 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 Watt AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 7 hours |
| Battery Details | Lithium-Ion |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, Adaptor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













