

Dell Inspiron 5430 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
$805.96 • Out Of Stock • By Dell
Dell Inspiron 5430 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) price in United States starts from $805.96.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$805.96
Search
Features
- 13th Gen Intel Core i7 1360P
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell Inspiron 5430 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Wi… Specs
Group: $72,500 to $87,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.5 mmAverage
- 1.59 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 1360P
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 54 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell Inspiron 5430 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Dell Inspiron 2023 14 5430 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NC-DS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs HP Victus 15- FB2082WM A14MNUA#ABA Gamign Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)Dell Inspiron 5430 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Wi… Full Specs
General
| Series | Inspiron 5430 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 321.4 x 212 x 19.5 mm |
| Weight | 1.59 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Titan Gray English International Backlit Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Sound | Dolby Atmos Spatial Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 1360P |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1360P |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10 nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 54 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 Watt AC Adapter |
Extra
| Included Software | Office H&S 2021 |
| Sales Package | Laptop,Adaptor, Power Cable, User Manual |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











