


Dell Inspiron 5440 OIN5440340401RINU1 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$726.1 • View Prices • By Dell
Dell Inspiron 5440 OIN5440340401RINU1 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $726.1.
- Share
$726.1
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1334U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 14 inches, 2220 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell Inspiron 5440 OIN5440340401RINU1 Laptop (13th Gen Core i5… Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.54 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2220 x 1080 pixelsGood
- ~ 176 PPIHigh
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1334U
- 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Dell Inspiron 5440 OIN5440340401RINU1 Laptop (13th Gen Core i5… Price History
You can check the price history of Dell Inspiron 5440 OIN5440340401RINU1 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $69,699. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell Inspiron 5440 OIN5440340401RINU1 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell Inspiron 2023 14 5430 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS2US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)Dell Inspiron 5440 OIN5440340401RINU1 Laptop (13th Gen Core i5… Full Specs
General
| Series | Inspiron 5440 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 314 x 226 x 19.9 mm |
| Weight | 1.54 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2220 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 176 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 300nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1334U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1334U |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery Backup | Upto 4 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












