



Dell Inspiron 5441 Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$755.95 • View Prices • By Dell
Dell Inspiron 5441 Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $755.95.
- Share
$755.95
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-42-100
- Octa Core
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB SSD
- Qualcomm Adreno GPU
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell Inspiron 5441 Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/… Specs
Group: $67,500 to $82,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business, Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 162 PPIHigh
- Touch Screen
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-42-100
- 8 x Cores
- Octa Core
- Qualcomm Adreno GPU Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 54 Wh, 3 Cell BatteryGood
Dell Inspiron 5441 Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/… Price History
You can check the price history of Dell Inspiron 5441 Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $72,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell Inspiron 5441 Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs HP OmniBook 5 Next Gen AI 14-he0014QU Laptop (Snapdragon X Elite X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 16 2024 Z1FT000DA Laptop (Apple M4 Max/ 128GB/ 4TB SSD/ macOS) vs Dell Alienware M18 R2 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB Graphics)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Dell Inspiron 5441 Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Inspiron 14 Plus |
| Utility | Everyday Use, Business, Performance |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS Display |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 Nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A, 1 x USB 3.0 |
| USB Port Details | (2) USB4 Type-C Full Function Port (40Gbps, Power Delivery, and DisplayPort ), (1) USB 3.2 Gen 1 TypeA |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD camera |
| Keyboard | E2E Full-Sized KB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Precision Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Stereo speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-42-100 |
| Speed | 8 x Cores |
| Cores | Octa Core |
| Brand | Qualcomm |
| Series | Snapdragon X Plus |
| Model | X1P-42-100 |
Graphics
| GPU | Qualcomm Adreno GPU |
| Brand | Qualcomm |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 8448 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 54 Wh, 3 Cell Battery |
| Battery Details | Lithium-Ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, Adaptor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













