

Dell Inspiron 7430 2 in 1 2023 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11)
$693.1 • View Prices • By Dell
Dell Inspiron 7430 2 in 1 2023 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) price in United States starts from $693.1.
- Share
$693.1
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i3 1315U
- Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 8 GB LPDDR5 RAM
- 256 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell Inspiron 7430 2 in 1 2023 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ … Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 162 PPIHigh
- Touch Screen
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i3 1315U
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 10 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB LPDDR5 RAMSmallest
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 54 Wh, 4 Cell BatteryGood
Dell Inspiron 7430 2 in 1 2023 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ … Price History
You can check the price history of Dell Inspiron 7430 2 in 1 2023 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) below. The current price is $65,115. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell Inspiron 7430 2 in 1 2023 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 3 360 13 NP730QFG-KA2IN Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Dell Inspiron 7430 2 in 1 2023 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) vs HP Pavilion x360 14-ek1152TU Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Dell Inspiron 7430 2 in 1 2023 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) vs Dell Inspiron 7440 2in1 Laptop (Intel Core 3 100U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
Dell Inspiron 7430 2 in 1 2023 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) vs HP Pavilion x360 14-ek2033TU Laptop (Intel Core 3-100U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)Dell Inspiron 7430 2 in 1 2023 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ … Full Specs
General
| Series | Inspiron 7430 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits WVA Display with ComfortView Support |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211, 2x2, 802.11ax |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Edge to Edge |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual-array microphones |
| Speakers | Dual Speakers |
| Sound | Dolby Atmos Core |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i3 1315U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1315U |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 54 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W Type-C Adapter |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home and Student 2021 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











