



Dell Inspiron 7440 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$914.23 • Out Of Stock • By Dell
Dell Inspiron 7440 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $914.23.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$914.23
Search
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Graphic
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell Inspiron 7440 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ … Specs
Group: $77,500 to $92,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1.71 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Graphic Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell Inspiron 7440 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell 14 Plus ODB1425550901RINU11 AI Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16 GB/ 1TB SSD/Windows 11 Home)
Dell Inspiron 7440 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell 14 7440 OIN74401002R1RINU1O Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/512GB SSD/ Win11)
Dell Inspiron 7440 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell Inspiron 14 Plus Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/512GB SSD/ Win11)
Dell Inspiron 7440 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell 15 G15-5530 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
Dell Inspiron 7440 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 2025 Laptop (Apple M4/ 16GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Dell Inspiron 7440 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 5 226V/ 16GB/ 512GB SSD/Windows 11 Home)Dell Inspiron 7440 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ … Full Specs
General
| Series | Inspiron 7440 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.71 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nit, ComfortView |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | International Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual-array microphones |
| Speakers | 2 tuned speakers |
| Sound | Dolby Atomos, Waves MaxxAudio Pro |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13620H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13620H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel Graphic |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













