



Dell Latitude 5490 Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Pro)
$984.16 • Out Of Stock • By Dell
Dell Latitude 5490 Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Pro) price in United States starts from $984.16.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$984.16
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i5 8250U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD 620
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 10 OS
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell Latitude 5490 Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Wi… Specs
Group: $85,000 to $112,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 20.3 mmAverage
- 1.6 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIAverage
- Touch Screen
Performance
- 8th Gen Intel Core i5 8250U
- 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel UHD 620 Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, VGA, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G16 G615LM-DS96 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83NX0000US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KDSN2100 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Dell Latitude 5490 Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Wi… Full Specs
General
| Model | 5490 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 332.7 x 228.6 x 20.3 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Full HD LED Backlit IPS Multi-touch Display |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| VGA | Yes |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Touchpad | Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphone |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i5 8250U |
| Speed | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 8250U |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD 620 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













