



Dell Latitude 7440 14 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
$1,671.44 • View Prices • By Dell
Dell Latitude 7440 14 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) price in United States starts from $1,671.44.
- Share
$1,671.44
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1345U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- Backlit Keyboard
Dell Latitude 7440 14 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SS… Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Everyday Use
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIAverage
- Touch Screen
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1345U
- 2 x (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 57 Wh, 3 Cell BatteryGood
Dell Latitude 7440 14 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SS… Price History
You can check the price history of Dell Latitude 7440 14 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) below. The current price is $159,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fd0150wm B8LA9UA#ABA Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)Dell Latitude 7440 14 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SS… Full Specs
General
| Series | Latitude 7000 |
| Model | 7440 |
| Utility | Business, Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1345U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1345U |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 57 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













