
Dell Latitude E7450 Notebook (5th Gen Ci7/ 16GB/ 1TB HDD/ Win10)
$618.99 • Out Of Stock • By Dell
Dell Latitude E7450 Notebook (5th Gen Ci7/ 16GB/ 1TB HDD/ Win10) price in United States starts from $618.99.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$618.99
Search
Features
- 5th Gen Intel Core i7 5600U
- 16 GB DDR3 RAM
- 256 GB SSD
- Intel HD 5500
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 7 OS
- 3 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Dell Latitude E7450 Notebook (5th Gen Ci7/ 16GB/ 1TB HDD/ Win10) Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 7
- Thickness: 20.3 mmThick
- 1.56 kgLight
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
Performance
- 5th Gen Intel Core i7 5600U
- Intel HD 5500 Graphics
- 16 GB DDR3 RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- VGA, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 3 x USB 3.0
- Fingerprint Sensor, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)Dell Latitude E7450 Notebook (5th Gen Ci7/ 16GB/ 1TB HDD/ Win10) Full Specs
General
| Model | 7450 (463-4846) |
| OS | Windows 7 Professional (64-bit) |
| Dimensions | 338 x 231 x 20.3 mm |
| Weight | 1.56 kg |
| Warranty | 1 Year |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HD LED backlit Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| VGA | Yes |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Touchpad | with Multi-touch Gestures support |
| Inbuilt Microphone | Digital Microphone |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen Intel Core i7 5600U |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 5600U |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | Intel HD 5500 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR3 |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










