



Dell Precision 3560 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Pro/ 2GB Graph)
$1,031.2 • Out Of Stock • By Dell
Dell Precision 3560 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10 Pro/ 2GB Graph) price in United States starts from $1,031.2.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,031.2
Search
Features
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 2 GB NVIDIA Quadro T500 w
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell Precision 3560 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ … Specs
Group: $85,000 to $112,500
General
- OS: Windows 10
- Thickness: 17 mmSlim
- 1.59 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- 2 GB, NVIDIA Quadro T500 w GraphicsSmallest
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v2.0
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-KG2US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Air 13 2025 Z1H7000RY Laptop (Apple M4/ 32GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS)
Samsung Galaxy Book Pro NP950XDB-KB1US Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB/ Win10) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)Dell Precision 3560 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ … Full Specs
General
| Series | Precision |
| Model | Precision 3560 |
| OS | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 357 x 231 x 17 mm |
| Weight | 1.59 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45% NTSC, 60Hz |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Integrated Noise Cancelling Digital Array Microphones |
| Speakers | Dual Integrated High-quality Speakers |
| Sound | MaxxAudio Pro |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 1135G7 |
| Speed | 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1135G7 |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA Quadro T500 w |
| Dedicated Memory | 2 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Extra
| Sales Package | Laptop & Adaptor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













