






Gigabyte Aero X16 2WHA3USC64AH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
$1,949 • View Prices • By Gigabyte
Gigabyte Aero X16 2WHA3USC64AH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) is a Windows Gaming Laptop powered by AMD Ryzen AI 9 HX 370 with 32 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 16 inches IPS display with 165 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5070 GPU with 8 GB VRAM. It has a 76 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Face Recognition, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Gigabyte Aero X16 2WHA3USC64AH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) price in United States is $1,949. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- AMD Ryzen AI 9 HX 370
- 12 Cores (4P + 8E), 24 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 5070
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Gigabyte Aero X16 2WHA3USC64AH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 9… Specs
Group: $1,500 to $2,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Gaming, Performance
- Thickness: 19.99 mmThick
- 1.9 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen AI 9 HX 370
- 4 x (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores
8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 24 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5070 GraphicsAverage
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 76 Wh BatteryGood
Gigabyte Aero X16 2WHA3USC64AH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 9… Prices
3% (price dropped by $60 in one month)
Gigabyte Aero X16 2WHA3USC64AH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 9… Price History
You can check the price history of Gigabyte Aero X16 2WHA3USC64AH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) below. The current price is $1,949. Over the past month, there has been a decrease of $60 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Air 13 MRXU3LL/A 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2022 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 512GB SSD/ macOS)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Gigabyte Aero X16 2WHA3USC64AH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 9… Full Specs
General
| Series | Aero X16 |
| Model | 2WHA3USC64AH |
| Utility | Everyday Use, Gaming, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 355 x 250.7 x 19.99 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 3 ms, 100% sRGB, 400 nits Brightness, MUX Switch |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | WIFI 6E (802.11ax 2x2) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB 4 Type-C (DisplayPort, Power Delivery 3.0) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | FHD (1080p) IR Webcam |
| Keyboard | 1-zone RGB Backlit Keyboard, Up to 1.7mm Key-travel (Support N-Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array Microphone |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen AI 9 HX 370 |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 24 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen AI 9 |
| Model | HX 370 |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Dedicated Memory | GDDR7 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 76 Wh Battery |
| Adapter Type | 150W AC Adapter |
| Battery Details | 76Wh Li-Polymer |
Extra
| Sales Package | Laptop, Adaptor, Manual, Laptop & Charger |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















