




Gigabyte Aorus 16X ASG-63USC65SH Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph)
$2,015.8 • Coming Soon • By Gigabyte
Gigabyte Aorus 16X ASG-63USC65SH Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) price in United States starts from $2,015.8.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Gigabyte Aorus 16X ASG-63USC65SH Gamin… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Gigabyte Aorus 16X ASG-63USC65SH Gamin… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 14th Gen Intel Core i9 14900HX
- 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4070
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
UPCOMING
Gigabyte Aorus 16X ASG-63USC65SH Gaming Laptop (14th Gen Core … Specs
Group: $175,000 to $225,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 20 mmAverage
- 2.3 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 14th Gen Intel Core i9 14900HX
- 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.8 GHz) Performance Cores
16 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 36 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4070 GraphicsAverage
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700B4US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)Gigabyte Aorus 16X ASG-63USC65SH Gaming Laptop (14th Gen Core … Full Specs
General
| Series | Aorus 16X |
| Model | ASG-63USC65SH |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 356 x 254 x 20 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | DCI-P3 100% typical |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel Wi-Fi 7 Wireless (802.11be 2x2) |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | 2x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | FHD 1080p IR Webcam |
| Keyboard | RGB Gaming Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Build-in array Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | 2x 2W Speaker, Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 14th Gen Intel Core i9 14900HX |
| Speed | 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.8 GHz) Performance Cores 16 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i9 |
| Model | 14900HX |
| Generation | 14th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 2.17 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| Max SSD Supported | Upto 4 TB |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99 Wh Battery |
| Adapter Type | 240W |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
| Battery Details | Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















