





Gigabyte AORUS 17 BSF-73US654SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics)
$1,699 • View Prices • By Gigabyte
Gigabyte AORUS 17 BSF-73US654SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) is a Windows Gaming Laptop powered by 13th Gen Intel Core i7 13700H with 16 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 17.3 inches display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4070 GPU with 8 GB VRAM. It has a 99 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Face Recognition, Thunderbolt, Ethernet and Card Reader.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Gigabyte AORUS 17 BSF-73US654SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) price in United States is $1,699. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13700H
- 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4070
- 17.3 inches, 2560 x 1440 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Gigabyte AORUS 17 BSF-73US654SH Gaming Laptop (13th Gen Core i… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Gaming
- Thickness: 21.8 mmThick
- 2.8 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 17.3 inchesLarge
- 2560 x 1440 pixelsAverage
- ~ 170 PPIAverage
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13700H
- 6 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4070 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Display Port, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99 Wh BatteryGood
Gigabyte AORUS 17 BSF-73US654SH Gaming Laptop (13th Gen Core i… Prices
39% (price increased by $660 in one month)
Gigabyte AORUS 17 BSF-73US654SH Gaming Laptop (13th Gen Core i… Price History
You can check the price history of Gigabyte AORUS 17 BSF-73US654SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) below. The current price is $1,699. Over the past month, there has been a increase of $660 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo Legion Pro 7i 83F50014US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB RTX 5080) vs Apple MacBook Pro 14 2024 Z1FB000MG Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 512GB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)
Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)Gigabyte AORUS 17 BSF-73US654SH Gaming Laptop (13th Gen Core i… Full Specs
General
| Series | AORUS 17 BSF |
| Model | BSF-73US654SH |
| Utility | Everyday Use, Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 398 x 293 x 21.8 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 17.3 inches |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| PPI | ~ 170 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Triple band) 2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 |
| Display Port | v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Other Ports | 1 x 3.5 mm Combo Audio Jack |
Input
| Camera | FHD (1080p ) Webcam |
| Keyboard | Three-Zone RGB Keyboard, Per Key Macro |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array Microphone |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13700H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13700H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 2.17 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99 Wh Battery |
| Adapter Type | 240W Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















