


Gigabyte G6 MF-H2IN894KH Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph)
$965.08 • Out Of Stock • By Gigabyte
Gigabyte G6 MF-H2IN894KH Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) price in United States starts from $965.08.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$965.08
Search
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
OUT OF STOCK
Gigabyte G6 MF-H2IN894KH Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB S… Specs
Group: $80,000 to $100,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 25.1 mmThick
- 2.3 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPIAverage
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Gigabyte G6 MF-H2IN894KH Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) vs HP Victus 15-fb3009AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
Gigabyte G6 MF-H2IN894KH Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) vs Acer Nitro Lite NL16-71G NH.D5ASI.002 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX4050)
Gigabyte G6 MF-H2IN894KH Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) vs Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00D9IN Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 4050 Graph)
Gigabyte G6 MF-H2IN894KH Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 6GB Graph) vs Acer Nitro Lite NL16-71G 2025 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX4050)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS33 Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11) vs HP 15-fd0150wm B8LA9UA#ABA Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)Gigabyte G6 MF-H2IN894KH Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB S… Full Specs
General
| Series | G Series |
| Model | G6 MF-H2IN894KH |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359.5 x 263.8 x 25.1 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | LCD |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | 1GB |
| WiFi | Intel 6E |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | 1 x MicroSD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Multi languages 15 color illuminated full size keyboard with numeric pad |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Microphone |
| Speakers | 2x 2W Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13620H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13620H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












