Google Pixel Slate C1A Laptop (Intel Core M3/ 8GB/ 64GB/ Chrome OS)
$602.98 • Out Of Stock • By Google
Google Pixel Slate C1A Laptop (Intel Core M3/ 8GB/ 64GB/ Chrome OS) price in United States starts from $602.98.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$602.98
Search
Features
- 8th Gen Intel Core M3 8100Y
- Dual Core, 4 Threads
- 8 GB RAM
- 64 GB Hard Disk
- Intel UHD Graphics 615
- 12.3 inches, 3000 x 2000 pixels
- Chrome OS
OUT OF STOCK
Google Pixel Slate C1A Laptop (Intel Core M3/ 8GB/ 64GB/ Chrom… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Chrome
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 7 mmSlim
- 721 gLight
Display
- 12.3 inchesSmall
- 3000 x 2000 pixelsGood
- ~ 293 PPIHigh
Performance
- 8th Gen Intel Core M3 8100Y
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- Intel UHD Graphics 615 Graphics
- 8 GB RAMAverage
- 64 GB HDDSmall
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 1 x USB Type-C
- 8 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)Google Pixel Slate C1A Laptop (Intel Core M3/ 8GB/ 64GB/ Chrom… Full Specs
General
| Model | C1A |
| Utility | Business, Performance |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Chrome |
| Dimensions | 291 x 202 x 7 mm |
| Weight | 721 g |
Display
| Type | LCD |
| Touch | No |
| Size | 12.3 inches |
| Resolution | 3000 x 2000 pixels |
| PPI | ~ 293 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 8 MP |
| Rear Camera | Yes, 8 MP |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core M3 8100Y |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core M3 |
| Model | 8100Y |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics 615 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Hard Disk Capacity | 64 GB |
Battery
| Adapter Type | USB Type C |
| Battery Backup | Upto 10 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










