
HCL AE1V3127-X Laptop (2nd Gen Ci5/ 4GB/ 500GB/ Win7 HB/ 2GB Graph)
$436.8 • Out Of Stock • By HCL
HCL AE1V3127-X Laptop (2nd Gen Ci5/ 4GB/ 500GB/ Win7 HB/ 2GB Graph) price in United States starts from $436.8.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$436.8
Search
Features
- 2nd Gen Intel Core i5 2450M
- 4 GB DDR3 RAM
- 500 GB Hard Disk
- 2 GB NVIDIA GeForce GT 540M GPU
- 15.6 inches
- Windows 7 OS
- 9 Months Warranty
- 2 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
HCL AE1V3127-X Laptop (2nd Gen Ci5/ 4GB/ 500GB/ Win7 HB/ 2GB G… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 7
- Utility: Gaming
- 2.6 kgHeavy
- 9 Months Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
Performance
- 2nd Gen Intel Core i5 2450M
- 3 MB Cache
- 2 GB, NVIDIA GeForce GT 540M GPU GraphicsLargest
- 4 GB DDR3 RAMSmallest
- 500 GB HDDSmallest
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0
- 0.3 MP Camera
- Optical (DVD) Drive, Inbuilt Microphone
Battery
- 6 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)HCL AE1V3127-X Laptop (2nd Gen Ci5/ 4GB/ 500GB/ Win7 HB/ 2GB G… Full Specs
General
| Series | 2035 |
| Model | AE1V3127-X |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 7 Home Basic |
| Weight | 2.6 kg |
| Warranty | 9 Months 6 Months on Registration |
Display
| Type | LED Backlit Screen |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | 10/100/1000 Gigabit Ethernet |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 4-in-1 Card Reader |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 0.3 Megapixel, 0.3 MP |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Touchpad | Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Sound | Dolby Advanced Audio |
| Optical Drive | Slim SuperMulti DVD Drive |
Processor
| Processor | 2nd Gen Intel Core i5 2450M |
| CPU Score | 36 out of 100 |
| Cache | 3 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 2450M |
| Generation | 2nd Gen |
| Chipset | Mobile HM65 Express |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce GT 540M GPU |
| Dedicated Memory | DDR3 2 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 4 GB DDR3 |
| Maximum RAM Supported | Upto 8 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
Battery
| Battery | 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 5 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guides and Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










