



HP 11a-na0006MU Chromebook (MediaTek MT8183/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS)
$281.97 • Out Of Stock • By HP
HP 11a-na0006MU Chromebook (MediaTek MT8183/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) price in United States starts from $281.97.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$281.97
Search
Features
- MediaTek MT8183 MT8183
- Octa Core
- 4 GB LPDDR4X RAM
- MediaTek Integrated
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels, Touch Screen
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP 11a-na0006MU Chromebook (MediaTek MT8183/ 4GB/ 64GB eMMC/ C… Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- OS: Chrome
- Utility: Performance
- Thickness: 16.8 mmSlim
- 1.07 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesSmallest
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 135 PPIAverage
- Touch Screen
- Anti Glare
Performance
- MediaTek MT8183 MT8183
- 8 x 2 GHz Cores
- Octa Core
- MediaTek Integrated Graphics
- 4 GB LPDDR4X RAMAverage
Connectivity
- Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 1 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)HP 11a-na0006MU Chromebook (MediaTek MT8183/ 4GB/ 64GB eMMC/ C… Full Specs
General
| Series | Chromebook |
| Model | 11a-na0006MU |
| Utility | Performance |
| OS | Chrome OS |
| Dimensions | 285 x 192 x 16.8 mm |
| Weight | 1.07 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HD Touch IPS Display (220 nits Brightness, 50% NTSC, 73% Screen-to-body Ratio) |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Qualcomm Atheros QCA6174A-3 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 2.0 |
| Card Reader | 1 x MicroSD Media Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size Snow White Keyboard |
| Touchpad | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | MediaTek MT8183 MT8183 |
| Speed | 8 x 2 GHz Cores |
| Cores | Octa Core |
| Brand | MediaTek |
| Series | MT8183 |
| Model | MT8183 |
| Chipset | MediaTek Integrated SoC |
Graphics
| GPU | MediaTek Integrated |
| Brand | MediaTek |
Memory
| RAM | 4 GB LPDDR4X |
| RAM Bus Speed | 3733 MHz |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
| Adapter Type | 45 W USB Type-C AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 15 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













